Fem UNIFIL-veteraner fra Eiker mottok nylig Forsvarets minnemynt som en anerkjennelse for sin innsats i Libanon i løpet av den perioden norske FN-soldater var på plass i perioden 1978 til 1998.

Foto: BJØRN ERIK NEBELL
Tildragelsen fant sted som en formell del under et veterantreff i regi av Norges Veteranforbund for Internasjonale Operasjoner (NVIO) avdeling Eiker, i Arbeidern – frivillighetens hus i Hokksund. Forsvaret har valgt å tildele alle de mer enn 22 000 UNIFIL-soldatene denne minnemynten, som kommer som et tillegg til Forsvarets medalje for internasjonale operasjoner, som også tildeles veteraner fra Bosnia, Irak og Afghanistan. Denne tildeles i mer høytidelige former under seremonier på Akershus Festning blant annet.

Foto: TORBJØRN KJOSVOLD / FORSVARET
NVIO avdeling Eiker fungerer som Forsvarets forlengede arm i veteransammenheng lokalt, og står bak forskjellige arrangementer hvor veteraner deltar. Denne kvelden var et rent veterantreff, hvor alle veteraner fikk vite mer om hva Forsvaret kan tilby sine veteraner av orlogskaptein Jon Erling Johansen fra Forsvarets veterantjeneste. Han kunne blant annet fortelle siste nytt om veteransenteret på Bæreia utenfor Kongsvinger, som er åpent for alle veteraner på helårsbasis.

Foto: TORGEIR HAUGAARD / FORSVARET